Infoleht lasteaeda tuleva lapse vanematele
Lapse lasteaeda tulek on suur muutus kogu pere elus. Käesolev infoleht pakub mõningaid soovitusi, kuidas võiks pere selleks valmistuda, et lapse kohanemine oleks valutum ja kiirem.
Ühel päeval seisavad vanemad fakti ees, et laps tuleks lasteaeda viia …
Lapse lasteaeda viimine toimub sageli koos ema tööleminekuga, kuid parem oleks neid sündmusi hajutada, sest uue elukorraldusega harjumiseks kulub nii lapsel kui vanematel tavaliselt 2-3 nädalat, mõnikord isegi kuu.
Hea oleks alustada lasteaiateed paar kuud enne ema tööleminekut, et üheaegsed järsud muutused peres asjatuid pingeid ei tekitaks.
Kas lapsel oleks parem lasteaias või hoidjatädi juures?
Ühest vastust sellele küsimusele pole, sest see sõltub alati nii lapse loomusest, vanusest, tervislikust seisundist, pere võimalustest, kui ka lasteaias pakutavatest tingimustest.
Lasteaia eeliseks on see, et lapsel on seal võimalik eakaaslastega vabalt suhelda ja mängida – arenevad kohanemisvõime, iseseisvus, üksmeel, enesekontroll ja kõne. Kindel päevakava ja teadmine, et sündmused (söömine, õppetegevused, mängimine ja magamine) on ka homme samal ajal, loovad turvatunde ja toetavad sisemise tasakaalu kujunemist.
Lasteaeda ei ole soovitav panna nõrga tervisega ja paljude toiduainete suhtes allergilist last, sest suures kollektiivis on haigestumise võimalusi alati rohkem.
Millal on õige aeg?
Kõige paremini kohanevad 1,5-2-aastased lapsed.
Lapse lasteaeda minek eeldab, et
- laps peaks käima potil (kuid igaks juhuks võiks lapse kapis olla ka mitu paari vahetusriideid);
- laps peaks ilmutama soovi ise süüa ja tassist juua (vajadusel abistatakse ja riideid kaitseb pudipõll);
- saaks aru lihtsatest palvetest (pane, vii, too, võta, jne) ja täidaks neid.
Lasteaeda minnes ei pea laps loobuma oma lemmikasjadest või harjumustest (kaisuloom, unerätik vms). Lubatud on kõik need kodused asjad, mis loovad tal turvatunnet ja aitavad paremini kohaneda!
Kohanemisaeg võib olla raske.
- Mida sarnasem on kodu päevarežiim lasteaia omale, seda lihtsamalt kõik laabub (eriti tähtsad on söögi- ja magamisajad).
- Last peaks lasteaias harjutama järk-järgult. Mida lühem on algul lapse päev, seda parem. Hea oleks lasteaia aega esimese nädala jooksul järk-järgult pikendada mõnest tunnist kuni lõunasöögini ja alles teisel nädalal proovida magamist, sest kõige raskem on lapsel kohaneda just uue voodiga.
- Kui lapsevanem tahab, võib ta esimesel päeval natuke koos lapsega rühmatoas mängida. Ometi on parem, kui ema või isa jätavad lapse peagi üksi. Muidu peab pisipõnn uusi olukorramuutusi mitu korda läbi tegema.
- Lapsevanemana pead olema järjekindel. Kui kord juba otsustasid lapse lasteaeda panna, siis ei tohi lasta end mõjutada hommikustest haledushoogudest.
- Kui laps hommikul lahkumisel nutab ja Sinu külge klammerdub, püüa olla rahulik. Kinnita talle, et tuled varsti tagasi. Last aitab teadmine, et emal on vaja natukeseks ära minna, kuid ta tuleb tagasi. Laps on kurb ja nutab natuke, kuid nutt lakkab õige pea.
- Lapsevanema ja lapse igahommikune lahkuminek peaks olema kiire. Kui sisse seada oma rituaal, siis võiks see olla optimistlik: kalli-kallist, musist või lehvitusest piisab.
- Kõige vapramalt jäävad lapsed sõime kui toojaks on isa. (Isad on veidi rangemad ega poeta pisarat, kui laps kardab või nutab).
- On täiesti normaalne, kui pärast nädalast edukat harjutamisperioodi tuleb mõnel lapsel tagasilöök. Laps võib muutuda jonnakaks ning käituda, nagu oleks ta oma arengus paar kuud tagasi astunud. Muretsemiseks pole siin põhjust – see läheb peagi üle.
- Ole oma teadmiste ja kogemustega lapsele toeks ning kõnele temale arusaadavas keeles. Julgusta last ja aita tal mõelda, mida teha siis, kui ta sattub ootamatusse olukorda või tunneb ennast ebakindlalt. Sisenda lapsele, et Sa usud, et ta on tubli ja saab hakkama – see toetab teda.
- Lasteaiatöötajad armastavad lapsi ja tunnevad oma tööd. Usalda neid!
Soovitusi lapsevanemale:
- Harjuta last juba varakult omavanuste seltskonnaga.
- Aita lapsel omandada oskust, kuidas mänguasju jagada ja oma korda oodata.
- Tutvu juba varakult lasteaia päevakavaga. Mida sarnasem on kodune režiim lasteaia omale, seda lihtsam on lapsel kohaneda.
- Harjuta last lasteaiaga vähehaaval. Esimesel nädalal võiks ta rühmas olla pool päeva, nii läheb kohanemine valutumalt.
- Arvesta, et haige lapse (ka nohuse või köhiva) toomine lasteaeda ohustab teiste laste tervist.
- Räägi kõik lasteaias tekkinud erimeelsused või probleemid võimalikult kiiresti rühma õpetajatega või juhatajaga selgeks.
Ära kõhkle, lasteaed on eelkõige kodu toetav asutus ja mõlemal poolel on alati läbirääkimiste ja kokkulepete võimalus. - Kasuta lapse toomise ja viimise aega õpetajaga suhtlemiseks: küsi julgelt, mis Sind oma lapse või lasteaia puhul huvitab. (Kui õpetajal pole võimalik kogunemise ajal pikemalt vestelda, siis lepi kokku aeg, millal saate seda teha.)